• Szkoła Podstawowa w Rogóźnie

• Szkoła to nie tylko mury budynku, sprzęty tam się znajdujące …  Szkoła to przede wszystkim ludzie, którzy swoim zaangażowaniem, determinacją i pracą tworzą jej wspaniałą historię.

Dzieje Szkoły Podstawowej w Rogóźnie sięgają czasów powojennych, kiedy to po wojnie uczniowie pierwszy raz ruszyli zdobywać swoją wiedzę. Stworzono wówczas zespoły klasowe, a obiektem szkolnym był budynek, w którym obecnie znajduje się Przedszkole Publiczne w Rogóźnie.

Na terenie gminy działały filie, między innymi w Rogóźnie-Zamku, Gubinach, Kłódce.

Od roku szkolnego 1948/1949 do 1965/1966 szkoła podstawowa była szkołą 7-letnią. Przedłużenie nauki w szkole podstawowej do lat 8 nastąpiło w roku szkolnym 1966/67, do której poszli jako pierwsi uczniowie z rocznika 1952. Nauka w zakresie ośmiu klas szkoły podstawowej była objęta obowiązkiem szkolnym. Dowód ukończenia tej szkoły stanowiło świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, które umożliwiało kontynuację nauki w różnego typu szkołach ponadpodstawowych.

W latach 60-tych rozpoczęto budowę nowego gmachu szkoły, którego inaugurację otwarcia zanotowano na dzień 20 grudnia 1961r., jednakże już 1 września 1961 pierwsi uczniowie przekroczyli mury szkoły. Była to inicjatywa nazwana „Pomnik Tysiąclecia”, który powstał w wyniku działań Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Partia ta wezwała cały naród polski, aby czynem uczcił 1000-lecie Państwa Polskiego. Szkołę wybudowano z budżetu państwa oraz środków społecznych. Był to największy i najnowocześniejszy obiekt szkolny na terenie Gminy Rogóźno.

Pierwszym kierownikiem nowo otwartej szkoły „Pomnik Tysiąclecia” był p. Wincenty Kiżewski, jednak z dniem 1 września 1962r. dokonano zmiany kierownictwa szkoły na p. Mieczysława Sochackiego.

W roku 1976 na podstawie dekretu powołano Gminną Szkołę Zbiorczą, której Gminnym Dyrektorem Szkół był p. Tadeusz Pokorniecki, a (zastępcami) dyrektorami gminnych placówek oświatowych zostali między innymi: Pan Andrzej Młodzik, Pan Ryszard Lipowski, Pan Zbigniew Ossowski.

Po reformie oświatowej w 1999r. struktura szkolnictwa zmieniła się na trzyetapową. Szkoła podstawowa stała się sześcioletnią szkołą podstawową i doszło trzyletnie gimnazjum, które gościło w tym samym budynku. W owych latach dyrektorem szkoły podstawowej był Pan Ryszard Lipowski, natomiast dyrektorem gimnazjum został Pan Zbigniew Ossowski.

Po przejściu Pana Ryszarda Lipowskiego na emeryturę, w 2001 roku funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej objęła Pani Małgorzata Chodakiewicz.

Ważnym wydarzeniem z życia szkoły było unowocześnienie jej poprzez rozbudowę o część sportową.  W 2017r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej części szkoły.

Rok 2017 to rok, w którym zaczęła obowiązywać nowa podstawa programowa i całkowicie zmieniała się struktura placówek szkolnych. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele musieli przystosować się do reorganizacji klas oraz nowego programu nauczania. Sześcioletnia szkoła podstawowa przekształciła się w ośmioletnią szkołę podstawową, zaczynając od 1 września 2017 roku. Ówcześni uczniowie szóstej klasy nie kontynuowali już nauki w gimnazjum, ale w siódmej klasie podstawówki. Zakończono wtedy prowadzenie rekrutacji do szkół gimnazjalnych, w których pozostały jeszcze dwa roczniki, które ukończyły edukację gimnazjalną w roku szkolnym 2018/2019. Oznacza to, że gimnazja całkowicie wygasły w roku szkolnym 2019/2020.

Reforma ta była szczególnie odczuwalna, ponieważ do szkół ponadpodstawowych poszły naraz dwa roczniki, a przez kolejne trzy lata obowiązały naraz dwa różne plany nauczania.

31 stycznia 2023 roku na zasłużoną emeryturę przeszła Pani Dyrektor Małgorzata Chodakiewicz, natomiast do rozpisania konkursu funkcję p.o. dyrektora szkoły został Pan Wojciech Stogowski, a później p.o. dyrektora szkoły została Pani Lucyna Brzezińska.

Z dniem 1.09.2023r. uchwałą Rady Gminy został powołany Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogóźnie, w którego skład wchodzi ówczesna Szkoła Podstawowa w Rogóźnie oraz Przedszkole Publiczne w Rogóźnie. Dyrektorem Zespołu została Pani Marlena Lech, natomiast wicedyrektorem Pani Alicja Burkiewicz.

Od lat w naszej szkole świętujemy różne uroczystości państwowe, apele okolicznościowe, konkursy i zawody, wycieczki oraz akcje charytatywne i wiele innych wydarzeń scalających zarówno społeczność szkolna jak i lokalną. Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom. W jej pięknych murach odnaleźć można wiedzę, patriotyzm i wiarę szerzoną wśród dzieci i młodzieży przez grono pedagogiczne oraz pracowników zespołu. Z dumą możemy powiedzieć, że dziś budynek szkoły jest większy i piękniejszy, a wnętrze jego tętni życiem.