• Zespół Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu 23/24

• Zespół Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu to szkoła z ponad 60-letnią tradycją!
          Przez ponad 60 lat nasza szkoła zdobyła ugruntowaną pozycję w mieście i regionie, a jej pracownicy mają powody do zadowolenia i satysfakcji. Placówka wychodzi bowiem naprzeciw oczekiwaniom uczniów, jak również miejscowego rynku pracy, służąc kolejnym pokoleniom wychowanków w zdobyciu wiedzy, kwalifikacji zawodowych, a przede wszystkim w przygotowaniu do dorosłego życia i aktywności zawodowej.

W Zespole Szkół Ekonomicznych uczniowie kształcą się w Technikum nr 1 oraz w  Branżowej Szkole I Stopnia nr 6

Technikum nr 1 oferuje cztery kierunki kształcenia w trybie pięcioletnim:

• technik rachunkowości
          • technik ekonomista
          • technik logistyk
          • technik spedytor

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 6 oferuje dwa kierunki kształcenia w trybie trzyletnim:

• magazynier logistyk
          • sprzedawca

O wysokim poziomie nauczania w ZSE najlepiej świadczą wyniki egzaminów maturalnych, które należą do najwyższych w mieście, a zdecydowanie przewyższają średnie wyniki w kraju. Szkoła w rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2023 została wyróżniona Srebrną Tarczą. Osiągnięcie to jest sukcesem uczniów i nauczycieli.

Także egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie potwierdziły bardzo dobre przygotowanie abiturientów. Od roku 2006 młodzież zdając egzaminy zewnętrzne uzyskuje Europass - dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe honorowany w krajach Unii Europejskiej. Podczas trwania procesu dydaktycznego uczniowie odbywają praktyki zawodowe w firmach, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, urzędach administracji publicznej oraz centrach logistycznych – stosownie do wybranego kierunku kształcenia. Pracodawcy bardzo pochlebnie oceniają praktyczne zastosowanie wiedzy przez naszych uczniów, duże zdyscyplinowanie i umiejętności pracy w zespole. Programy nauczania uwzględniają potrzeby pracodawców przygotowując absolwentów do zatrudnienia.

Warto również podkreślić, że nasza placówka zatrudnia wyspecjalizowanych pedagogów z długoletnim stażem pracy i bogatym doświadczeniem. Efektem pracy grona pedagogicznego jest między innymi uczestnictwo młodzieży w licznych olimpiadach, konkursach i działalności w kołach zainteresowań.

Nauczyciele starają się również stworzyć młodym ludziom warunki do pogłębiania zainteresowań, realizacji życiowych pasji. W minionych latach realizowane były programy finansowane przez EFS PO Kapitał Ludzki, które umożliwiały zdobycie dodatkowych umiejętności wykraczających poza program nauczania np. komputerowe „prawo jazdy” ECDL, obsługę kas fiskalnych, ABC przedsiębiorczości, funkcjonowania i gry giełdowej, kurs na operatora wózka jezdniowego, jak również dodatkowe zajęcia z matematyki, języków obcych zawodowych i przedmiotów zawodowych przygotowujących do egzaminu zawodowego.

Młodzież korzysta z bogatej oferty kulturalnej. W szkole odbywają się koncerty zespołów muzycznych, uczniowie oglądają najnowsze produkcje filmowe i spektakle teatralne CKT. Od wielu lat w szkole działa szkolne koło teatralne, w którym rozwijają swoje talenty osoby uzdolnione artystycznie. Bardzo aktywnie działa też młodzież ze szkolnego koła Caritas, organizując np. aukcje, zakup paczek dla potrzebujących, loterie fantowe, wolontariat. Szkoła dba także o rozwijane turystycznych zainteresowań uczniów. Zajmuje się tym SKKT – PTTK.

W naszej szkole dbamy nie tylko o rozwój intelektualny i duchowy uczniów, ale także o rozwój ich ciał, bo przecież „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Mamy bogate tradycje sportowe i spore osiągnięcia na tym polu. Od 2015 roku szkoła uczestniczy w projekcie ERASMUS+ co daje młodzieży możliwość podnoszenia kompetencji językowych.

W lipcu 2021 r. nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy. W ramach podpisanego porozumienia patronatem objęta została klasa III A TR, tj. młodzież ucząca się w zawodzie technik rachunkowości. Celem nawiązanej współpracy jest zbliżenie środowiska nauczycieli i uczniów Szkoły ze środowiskiem praktyków zawodu księgowego, która sprzyjać ma podnoszeniu kwalifikacji, pozyskiwaniu wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości.

Pomimo czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w związku z pandemią Covid-19, potrafiliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Staraliśmy się, by kształcenie zawodowe nadal utrzymywało się na wysokim poziomie. Nie zrezygnowaliśmy z  praktyk zawodowych, ponieważ uczniowie naszej szkoły odbywali je zdalnie. Na zajęcia zapraszaliśmy ciekawych gości, a nawet braliśmy aktywny udział w spotkaniach kulturalnych. Bez pomocy nie pozostali także ci, którzy potrzebowali  pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Szkoła w sposób partnerski współpracuje z rodzicami, uczniami, a także z wieloma instytucjami, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa podopiecznym, promują zdrowie, służą doradztwem i wspierają liczne formy aktywności. Jesteśmy szkołą aktywnie rozwijającą się, dbającą o swój wizerunek zarówno pod względem merytorycznym, jak i wychowawczym. Staramy się kształcić przede wszystkim ludzi o szerokich horyzontach, mądrych, krytycznych, którzy w przyszłości będą filarami społeczeństwa, o których z dumą powiemy: NASI ABSOLWENCI!