Co to jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna?

1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana  uczniowi  polega na rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz na rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych wynikających w szczególności z:
          • niepełnosprawności,
          • zagrożenia niedostosowaniem społecznym,
          • ze szczególnych uzdolnień,
          • ze specyficznych trudności w uczeniu się,
          • z zaburzeń komunikacji językowej,
          • z choroby przewlekłej,
          • z sytuacji kryzysowych i traumatycznych,
          • z niepowodzeń edukacyjnych,
          • z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi,
          • trudnościami adaptacyjnymi, związanymi z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
          1. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu i w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów.
          2. Korzystanie z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i bezpłatne.
          3. Pomoc psychologiczno – pedagogiczną organizuje dyrektor. Dyrektor  organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną niezwłocznie po otrzymaniu orzeczenia lub opinii wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne lub po uzyskaniu od nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, informacji o rozpoznaniu indywidualnej potrzeby ucznia i konieczności udzielenia mu pomocy.
          4. Dyrektor organizuje pomoc, udzielają jej zaś nauczyciele i specjaliści. Wszyscy udzielający pomocy mogą zgodnie z prawem współpracować z rodzicami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia zawodowego nauczycieli, organizacjami pozarządowymi, instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
          5. O pomoc może prosić sam uczeń, rodzice, dyrektor, nauczyciel, wychowawca, specjalista, pielęgniarka środowiskowa, higienistka szkolna, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, pracownik socjalny, asystent rodziny oraz kurator sądowy.
          6. W szkole pomoc psychologiczno – pedagogiczną jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz w formie:
          • zajęć rozwijających uzdolnienia,
          • zajęć dydaktyczno – wyrównawczych
          • porad i konsultacji.
          1. Zajęcia rozwijające uzdolnienia organizuje się dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz prowadzi się przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy. Liczba uczestników zajęć nie przekracza 8 osób.
          2. Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze organizuje się dla uczniów majcych trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Liczba uczestników zajęć nie przekracza 8 uczniów.