• Alkohol, nikotyna ... reagujmy !

        • ALKOHOLIZM, CZYLI DROGA DONIKĄD

          " - Co ty tu robisz! – spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią  butelek pełnych i baterią butelek pustych.
          - Piję – odpowiedział ponuro Pijak.
          - Dlaczego pijesz? – spytał Mały Książę.
           - Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
            - O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który jużzaczął mu współczuć.
            - Aby zapomnieć, że się wstydzę – powiedział Pijak, schylając głowę.
             - Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
              - Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.”
          Antoine De Saint – Exupery “Mały Książe"

           

          Skala problemów alkoholowych zależy od postaw społeczeństwa wobec alkoholu, wiedzy na temat zagrożeń wynikających z picia, a także od wielkości spożycia napojów alkoholowych. Uciekanie dziecka w świat uzależnień wiąże się głównie z niezrozumieniem jego odczuć i potrzeb wieku młodzieńczego, nie akceptacją środowiska i najbliższego otoczenia. Aby uniknąć takiego stanu w domu i w kręgu rodzinnym, należy zwracać szczególną uwagę na to co dziecko mówi i jakie ma problemy. Należy znaleźć czas na wysłuchanie jego problemów, Unikać złośliwych i krytycznych porównań z innymi rówieśnikami. Młody człowiek doznaje w ten sposób urazu, że jest odtrącony i niepotrzebny. Należy tak kierować swoimi poczynaniami aby dziecko miało wiarę w siebie i poczucie bezpiecznego ogniska domowego.

          PRZYCZYNY SIĘGANIA PO ALKOHOL PRZEZ DZIECI

          Picie przez dzieci i młodzież jest prawdziwym nieszczęściem. Tymczasem coraz więcej nastolatków pije, nie tylko piwo i wino, ale również wódkę. Dorastające dzieci sięgają po alkohol, by:

          • poczuć się dorosłymi
          • dopasować się do pijącego otoczenia
          • czuć się dobrze i być na luzie
          • uciec od problemów
          • wyrazić swoją potrzebę buntu
          • doznać przygody i ryzyka
          • zaspokoić ciekawość
          • należeć do grupy rówieśniczej
          • przestać być nieśmiałym
          • poczuć smak alkoholu

          Coraz częściej piją także dlatego, że nikt im nie przeszkadza w kupowaniu i spożywaniu alkoholu, a producenci alkoholu wydają co roku dziesiątki milionów, by alkohol reklamować i reklamy te adresują przede wszystkim do młodzieży. W latach dziewięćdziesiątych bardzo zwiększyła się ilość ludzi, którzy interesują się wiedzą na temat alkoholu, wśród nich jest także i młodzież. Problem spożywania alkoholu jest bardzo poważny, gdyż do grona osób spożywających alkohol dołączają coraz młodsze dzieci, z których większość stanie się młodocianymi alkoholikami lub alkoholikami w dorosłym życiu. Są to dzieci pochodzące z rodzin patologicznych, jak również z rodzin, które wydają się dobrze funkcjonować.

          Młodzież najczęściej odzwierciedla zachowania dorosłych, a po zdobyciu w sobie wiadomy sposób butelki taniego wina i po jego wypiciu odnajduje w sobie stan lekkości (pozornej), łatwość nawiązywania kontaktu czy samozadowolenie z „obrotu świata wokół siebie”. Tak jak przy uzależnieniu od nikotyny, następuje zapotrzebowanie organizmu na zwiększoną ilość alkoholu, ochoty wprowadzenia się w stan „błogości” po przebytym stresie czy załamaniu. Wpływ obyczajów czyli wspólne picie stanowi bardzo popularny sposób nawiązywania i umacniania kontaktów między ludźmi. Od wczesnych lat uczymy się, patrząc na dorosłych, oglądając filmy i czytając książki, że wspólna konsumpcja napojów alkoholowych jest czymś atrakcyjnym. Następnie uczestnicząc w życiu towarzyskim sami odkrywamy uroki towarzyskiego picia, które dla wielu stają się źródłem radości, ułatwia zbliżenie się ludzi do siebie, tworzy okazję do spotkań, ułatwia zabawę i załatwianie interesów.

          SKUTKI ALKOHOLIZMU WŚRÓD DZIECI

          W ostatnich dziesięcioleciach odnotowuje się gwałtowny wzrost spożycia i produkcji napojów alkoholowych. Niepokojących wyników dostarczają liczne badania, które wskazują na to, iż z roku na rok wyraźnie obniża się wiek inicjacji alkoholowej wśród młodzieży oraz wzrasta wskaźnik intensywności picia, liczebność osób pijących nawykowo i systematycznie, a tym samym procent nastolatków uzależnionych od alkoholu i wymagających leczenia. Wszystko to świadczy o tym, że w naszym kraju następuje wzrost zainteresowania alkoholem wśród młodzieży. Badania alarmują, że około 90 % piętnastolatków piło już alkohol. Dziwi również to, iż picie bardziej rozpowszechnione jest u dziewczynek, niż u chłopców w tym samym wieku. W latach 1988 – 92, 70 – 80% młodzieży w wieku 12 – 18 lat miało za sobą próby picia alkoholu natomiast w roku 1994 odsetek ten wzrósł aż do 80 – 90%.” Około 20% polskich nastolatków nadużywa alkoholu w sposób przynoszący poważne szkody dla ich rozwoju, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Przyczynia się do tego atrakcyjność alkoholu dla ludzi, bardzo dynamiczna jego promocja. Zwiększenie samodzielności młodzieży oraz zaniedbania rodziców i nauczycieli, którzy rozluźniają kontrolę wychowawczą i lekceważą zagrożenia związane z piciem ich dzieci i wychowanków Podstawowym wyzwaniem jest zaangażowanie rodziców, nauczycieli i społeczności do współpracy ze szkolnymi programami profilaktyki oraz rozwój profilaktyki rodzinnej. Dzieci jedenastoletnie, dwunastoletnie, których coraz więcej sięga po alkohol wciąż rosną, ich ciała rozwijają się, ich komórki są szczególnie narażone na działanie trucizn. Pijące alkohol nastolatki łatwiej popadają w alkoholizm niż ludzie fizycznie dojrzali. Dorosły osiąga późne stadia uzależnienia w okresie 5-10 lat picia, nastolatek może osiągnąć taki sam stan w okresie od sześciu miesięcy do trzech lat, a dodatkowo kuracja nastolatka jest daleko trudniejsza niż dorosłego. Zdaniem lekarzy i psychologów nawet niewielkie ilości alkoholu, niegroźne dla dorosłych, mogą uszkodzić procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Dotyczy to nie tylko rozwoju biologicznego, ale również procesów związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem, oraz rozwojem uczuciowym. Gdy człowiek ma kilkanaście lat, budują się fundamenty jego umysłu i osobowości, a alkohol wypłukuje „cement” z tych fundamentów. Oszołomienie alkoholem dostarcza fałszywych informacji. Młodość to czas, gdy dziecko odkrywa różne barwy uczuć, a alkohol zamazuje różnorodność i bogactwo przeżyć. Młody człowiek uczy się wiązać swoje przyjemne stany emocjonalne z alkoholem, a nie z konkretnymi wydarzeniami życiowymi i w ten sposób oddala się od rzeczywistości. Wieloletnie badania naukowe udowodniły, że im wcześniej nastolatek zaczyna spożywać alkohol tym większe ryzyko uzależnienia i mniejsze szanse na sukces życiowy, dobre wykształcenie i pracę.

          Alkohol stanowi groźny czynnik kryminogenny, ma istotny wpływ na sposób dokonania czynu zabronionego, wielokrotnie staje się motywem jego popełnienia. W 2002r. w wybranych kategoriach przestępstw (zabójstwo, udział w bójce lub pobiciu, zgwałcenie, kradzież, rozbój oraz wymuszenie) 43083 ujawnionych nieletnich sprawców czynów karalnych, w chwili popełnienia czynu 2 944 było pod wpływem alkoholu. Stanowi to 6,8% sprawców w branych pod uwagę kategoriach. W 2002roku policja ujawniła 8 796 nieletnich będących pod wpływem alkoholu.

          DZIECKO WYCHOWUJĄCE SIĘ W RODZINIE ALKOHOLOWEJ

          Dzieci alkoholików reagują na alkohol inaczej niż ich rówieśnicy z rodzin niepijących. Nikt nagle nie staje się alkoholikiem. Dzieci, które wychowują się w rodzinach , w których ktoś nadużywa alkoholu, żyją w poczuciu zagrożenia. Są często ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, a czasami również seksualnej. Jest ich w Polsce więcej niż dwa miliony. Wiele dzieci stara się utrzymywać w tajemnicy picie swoich rodziców. Wstydzą się, że są gorsze, mają zaburzenia emocjonalne związane z lękiem, ale starają się chronić dobre imię rodziny. Wcześnie uczą się, że nie mogą polegać na swoich rodzicach, czują się osamotnione, otaczający świat wydaje się im wrogi i obcy. Niektóre dzieci biorą na siebie nadmierną odpowiedzialność za problemy rodzinne, przejmują na siebie obowiązki dorosłych, bardzo starają się zadowolić innych, a przez to nie potrafią bawić się i cieszyć „latami dziecięcymi”. Inne źle się uczą, zachowują i pragną w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Mimo swego cierpienia, niektóre z nich starają się być opiekuńcze, przyjazne dla innych, gotowe do poświęceń i pomagają tym, którzy cierpią i są zagubieni. Szkody te nie mijają po uzyskaniu pełnoletności i rozpoczęciu dorosłego życia. W wielu przypadkach osoby te będą borykały się z różnymi problemami określanymi jako syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika i wymagającymi profesjonalnej pomocy psychologicznej. Zbyt mało ludzi reaguje na krzywdę dzieci w rodzinach alkoholowych. Zbyt wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, jak ich zachowania w stanie nietrzeźwości są krzywdzące dla ich dzieci. Dzieci te, trzeba chronić przed bezpośrednimi skutkami nadużywania alkoholu w rodzinie. Muszą nauczyć się rozumieć, że jedno z jego rodziców jest chore, że dziecko nie jest zdolne do wyleczenia go z tej choroby i nie jest za nią odpowiedzialne. Trzeba nauczyć je, by umiały prosić o pomoc i przyjmować tę pomoc od innych, nauczyć pozytywnego stosunku do samego siebie, umiejętności odpoczynku i zabawy. Edukacja musi mieć na celu:

          • informowanie o konsekwencjach nadużywania alkoholu i metodach zapobiegania;
          • promocję zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji;
          • badanie i monitorowanie zjawisk w sferze problemów alkoholowych;
          • wzmacnianie świadomości i odpowiedzialności etycznej tych, którzy produkują, handlują i sprzedają napoje alkoholowe.

          Spożywanie alkoholu zawsze jest związane z jakimś ryzykiem, ponieważ jest to substancja, która w ukryty sposób wpływa na psychikę dziecka i zaburza zdolność do racjonalnego myślenia i samokontroli. Spożywany w nadmiarze niszczy organizm, co może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Alkohol jest usypiaczem i znieczulaczem. Działa na mózg tak, jak środek usypiający, jak np. eter. Im więcej alkoholu w organizmie tym większy efekt. Jednak usypianie mózgu jest stopniowe i zaczyna się od zaburzania pracy umysłu i świadomości oraz ośrodków sprawujących kontrolę nad różnymi czynnościami. Upośledzane są te miejsca w mózgu, które są podstawą zdolności do oceny sytuacji i racjonalnego rozumowania. Osłabienie kontroli tych czynności powoduje chwilowe wyzwolenie niektórych zahamowań i dlatego wypicie pierwszych kieliszków przeżywane jest jako stan ożywienia, pobudzenia i ekscytacji. Dopiero trochę później ujawnia się nam prawdziwa natura alkoholu prowadząca do uśpienia i zatrzymywania kolejnych czynności mózgu, aż do stanu utraty równowagi i koordynacji, śpiączki, a w końcu do zatrzymania procesów niezbędnych do życia.

          ZAPOBIEGANIE ALKOHOLIZMOWI WŚRÓD MŁODZIEŻY

          Organizacje międzynarodowe, rządowe, czy wspólnot lokalnych odpowiadają za działania profilaktyczne i ich skuteczność. Należyte przygotowanie do samoobrony przed zniewalającymi nałogami dzieci i młodzież jest niezwykle ważną formą walki z tym problemem. Dramat uzależnienia może dotknąć każdą rodzinę i każdego z nas.

          Zmniejszyć spożycie alkoholu przez młodych ludzi można przez ograniczenie możliwości jego zakupu, likwidowanie działań promujących picie młodzieży. Powinniśmy jako społeczeństwo uczyć postaw i umiejętności służących trzeźwemu życiu, tworzyć warunki dla dzieci i młodzieży do spędzania wolnego czasu bez alkoholu. Musimy sami nauczyć się wczesnego rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych wskazujących na rozwijanie się procesu uzależnienia się. Należy zachęcać lokalne władze oświatowe, by wprowadzały do szkół nowoczesne programy edukacyjne kształtujące postawy i umiejętności ważne dla zdrowego i trzeźwego życia, by uruchamiały świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin alkoholowych. Musimy sami czuwać nad przestrzeganiem prawnych zakazów sprzedaży alkoholu nieletnim, zadbać o dostępność materiałów edukacyjnych oraz o przeszkolenie np. nauczycieli, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych w zakresie nowoczesnych metod rozwiązywania problemów alkoholowych.

          BIBLIOGRAFIA

          1.Mellibruda J., Alkohol i życie codzienne, Otwock 2001.

          2.Wiśniewski P., Jak uchronić dziecko od narkotyków, alkoholu, Warszawa 1999.

          3.Kessel N.,Walton H., Alkoholizm, Warszawa1967.

          4.Sołtysiak T.(red.), Młodzież o patologii społecznej i jej niektórych zjawiskach, Bydgoszcz 1993.

          5.Woititz J. G., Dorosłe dzieci alkoholików, Warszawa 2000.

          6.Woleiz A., Współuzależnienie w rodzinie alkoholowej.

           

          ALKOHOLIZM I NIKOTYNIZM

           

          Dziecko jest zawsze w centrum zainteresowania i troski rodziców. Zabiegają oni o jego zdrowie i wykształcenie. Troszczą się o jego prawidłowy rozwój psychiczny i dobre warunki materialne. Starają się chronić je przed zagrożeniami otaczającego świata. Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona ich przed zagrożeniami to podstawowa, oprócz miłości, treść życia w rodzinie. Gdy dzieci są małe wymaga to nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym, co robią i gdzie są. Później ochrona dzieci staje się bardziej skomplikowanym i trudniejszym zadaniem, ponieważ coraz częściej przebywają poza domem rodzinnym i spotykają się z ludźmi, których nie znamy. Nie możemy nieustannie kontrolować ich zachowania, kontaktów decyzji. Nie możemy też usunąć z ich życia wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji, które się pojawiają.

          Dorastające dziecko w naturalny sposób podatne jest na wpływ wszelkich łatwo dostępnych informacji. Dlatego też młodzież ulega, często nieświadomie, agresywnemu oddziaływaniu wielu reklam, filmów i czasopism. Dojrzewająca dziewczyna lub chłopak nie są jeszcze na tyle ukształtowani, by ocenić co jest dla nich dobre, a co nie. Często w sposób zupełnie przypadkowy, nieprzemyślany i niebezpieczny rozpoczynają palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków. To, jacy będą w przyszłości, zależy w dużej mierze od wzorców, do jakich mają dostęp i jakich im dostarczamy. Dom jest tym miejscem, gdzie mogą nauczyć się żyć bez picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków; gdzie mogą nauczyć się kontaktować i bawić z rówieśnikami na trzeźwo; gdzie wreszcie mogą nauczyć się odmawiać i podejmować racjonalne decyzje w sprawie picia, palenia i "ćpania". Dom jednak bywa czasem i tym miejscem, gdzie za zachętą rodziców dzieci po raz pierwszy próbują pić alkohol czy palić papierosy.

          Badania socjologiczne przeprowadzone w 1999 roku pokazały ogromne rozmiary zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez młodzież:

          • 70% niepełnoletnich miało w swoim życiu kontakt z alkoholem, z czego ponad połowa pije systematycznie
          • 58% 15-latków i 43% 15-latek upiło się
          • co piąty nastolatek ma poważne problemy z powodu picia alkoholu - upija się, ma kłopoty w szkole i w domu, popełnia drobne przestępstwa
          • co dziesiąte dziecko, po wypiciu alkoholu, doświadczyło wypadku lub uszkodzenia ciała, co piętnasta nastolatka, po spożyciu alkoholu, miała niechciane kontakty seksualne

          Dlaczego nastolatki piją? Otóż dorastające dzieci często sięgają po alkohol:

          • aby czuć się dorosłym, aby dopasować się do otoczenia
          • aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem
          • aby zaspokoić ciekawość, ponieważ alkohol jest łatwo dostępny

          Jakie szkody i zagrożenia niesie spożywanie alkoholu przez nastolatki? Otóż powtarzające się picie alkoholu przez nastolatki, nawet w ilościach nieszkodliwych dla dorosłego, może poważnie uszkodzić ich życie i procesy rozwojowe, a mianowicie:

          • zaburza zdolność do uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania, jest źródłem trudności w nauce, utrudnia dalszą edukację i karierę zawodową
          • hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie, młody człowiek nastawia się tylko na doraźne i natychmiastowe przyjemności, nie uczy się dojrzałych sposobów rozwiązywania problemów życiowych, ma obniżoną motywację do osiągania celów życiowych
          • zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu i nikotyny oraz sięgania po silniejsze narkotyki (amerykańskie badania pokazały, że dzieci, które zaczęły pić alkohol przed 15 rokiem życia, czterokrotnie częściej niż osoby dorosłe, uzależniały się od alkoholu)

          Napoje alkoholowe łączy, a zarazem nadaje im moc mogącą wywołać zmiany w samopoczuciu i zachowaniu człowieka, związek chemiczny zwany alkoholem etylowym (wzór chemiczny: C2H5OH). W czystej postaci jest to bezbarwny płyn o ostrym zapachu. Stężenie alkoholu etylowego w :

          • spirytusie wynosi 95%
          • wódce wynosi 40%
          • winie wynosi 12%
          • piwie wynosi 5%.

          Oznacza to, że człowiek konsumuje 10 g alkoholu etylowego, gdy wypije mały kieliszek wódki (25 g), lampkę wina (100g ), lub małe piwo ( 250 g).

          Upijanie się przez nastolatki jest bardzo częstą przyczyną poważnych i doraźnych szkód związanych z:

          • wypadkami, zachorowaniami i śmiercią
          • konfliktami z prawem
          • większym prawdopodobieństwem stania się ofiarą przestępstwa
          • ryzykownym współżyciem seksualnym, groźbą zakażenia chorobami wenerycznymi (w tym HIV), stosunkami z pogranicza gwałtu, niechcianą ciążą

          Pamiętajmy, że nietrzeźwi ludzie zachowują się głupio, robią rzeczy, których później żałują, niszczą przyjaźnie i miłości, ulegają wypadkom, tracą pieniądze i szanse życiowe. Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna i rozwija się podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Można zostać alkoholikiem już w wieku 15 lat albo wcześniej i pozostać w chorobie alkoholowej do końca życia. Rozwój tej choroby można zatrzymać, ale nie można jej cofnąć. Każda osoba uzależniona od alkoholu potrzebuje wsparcia.

          Spożywaniu alkoholu często towarzyszy palenie papierosów i dlatego równie ważny, co problem picia alkoholu przez młodzież jest problem palenia tytoniu.

          Wyniki badań dotyczące palenia tytoniu wśród młodzieży szkolnej przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych nie są optymistyczne. W grupie badanych uczniów około 20% 11 - latków i 65% 15 - latków paliło codziennie przynajmniej jednego papierosa. Odsetek eksperymentujących w tym zakresie chłopców (tzn. sięgających po kolejnego papierosa w szczególnych sytuacjach) wynosi 51%, zaś dziewcząt - 36%. Częstość palenia wśród nastolatków zwiększa się wraz z wiekiem: od 4% w wieku 11 lat do 30% w wieku 15 lat. Z przeprowadzonych badań wynika, że z roku na rok zwiększa się liczba palących dziewcząt. Najwięcej chłopców sięgnęło pierwszy raz po papierosa w wieku 10 i 12 lat, a dziewcząt w wieku 14 lat. Codziennie w Polsce około 500 dzieci sięga po swego pierwszego papierosa wchodząc na drogę ku regularnemu paleniu tytoniu w przyszłym, dorosłym życiu. Z szacunków epidemiologicznych wynika, że 125 osób z tej grupy umrze przedwcześnie z powodu chorób tytoniozależnych.

          Na 1000 młodych ludzi, którzy palą - około 6 ginie dziennie z powodu wypadków drogowych, natomiast aż około 250 z nich przedwcześnie umrze wskutek palenia tytoniu. Faktem bezspornym jest to, że 80 000 Polek i Polaków umiera corocznie przedwcześnie na skutek chorób nowotworowych i chorób układu krążenia spowodowanych paleniem papierosów.

          Zagrożenie narasta, z roku na rok zwiększa się liczba młodzieży palącej papierosy, z roku na rok przemysł tytoniowy zwiększa intensywność działalności reklamowej i promocyjnej ukierunkowanej głównie na młode pokolenie Polaków. Po wyroby tytoniowe sięgają dzieci, które tym gestem chcą demonstrować swoją dorosłość. Nie zdają sobie sprawy z tego, że uzależniają się znacznie szybciej niż rozpoczynający palenie dorośli, a zdrowotne skutki uwidaczniają się szybciej i będą bardziej dotkliwe niż ma to miejsce w organizmie w pełni ukształtowanym.

          Dlaczego młodzi palą?

          - z ciekawości

          • z chęci wyglądania doroślej
          • aby pokazać swoją odwagę
          • z powodu kolegów, którzy palą
          • z nieumiejętności odmówieni
          • z powodu wpływu TV, reklamy
          • ponieważ palą rodzice lub starsze rodzeństwo

          Papieros postrzegany jest jako środek ułatwiający radzenie sobie z wyzwaniami okresu dojrzewania, pomagający zasypać przepaść między idealnymi wyobrażeniami a szarą rzeczywistością.

          Dziecko najczęściej sięga po pierwszego papierosa w towarzystwie swych rówieśników, wpływ grupy rówieśniczej może następnie decydować o utrwalaniu palenia. Udział rówieśników wydaje się szczególnie silny w okresie poprzedzającym regularne palenie. Badania wykazują, że mniejsze ryzyko palenia występuje u dzieci (nastolatków) o dobrych osiągnięciach w nauce, uprawiających sport i inne formy aktywności fizycznej, odżywiających się prawidłowo oraz umiejących się przeciwstawić presji innych.

          Dzieci i młodzież rozpoczynająca palenie charakteryzuje się w porównaniu z niepalącymi rówieśnikami, niższym poczuciem własnej wartości, gorszą samooceną. Sięgając po papierosy liczą złudnie na poprawę samopoczucia i własnej wartości.

          Jak przebiega proces uzależnienia od nikotyny? Proces uzależnienia dzieci i młodzieży od nikotyny przebiega w pięciu następujących po sobie fazach:

          • przygotowywania,
          • próbowania,
          • eksperymentowania,
          • palenia regularnego,
          • uzależnienia.

          W toku pierwszej fazy - przygotowywania, kształtowane są postawy i przekonania o pożytkach płynących z palenia. Dziecko zaczyna "oswajać się" z papierosem, postrzegać palenie jako czynność przybliżającą do dorosłości, pomagającą w sytuacjach trudnych, ułatwiającą przynależność do grupy rówieśników.

          W fazie drugiej - próbowania, dziecko sięga po pierwszego w życiu papierosa. Pierwsze papierosy wypala zazwyczaj pod presją rówieśników.

          Trzecią fazę - eksperymentowania, charakteryzuje powtarzanie palenia, w tym czasie dziecko sięga po kolejnego papierosa w szczególnych sytuacjach, takich jak np. spotkania koleżeńskie.

          Czwarta faza - palenie regularne oznacza wypalanie papierosów w stałych odstępach, początkowo przynajmniej raz w tygodniu, a następnie z rosnącą częstotliwością.

          Końcową, piątą fazą jest uzależnienie, cechuje się fizjologicznym zapotrzebowaniem na nikotynę.

          Zazwyczaj od momentu pierwszych prób palenia do palenia regularnego upływa 2-3 lata.

          Jakie są skutki palenia papierosów?

          • pogorszenie stanu zdrowia dziecka, gorsze wyniki w nauce
          • ryzyko zachorowania na raka płuc, oskrzeli, krtani, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka
          • ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca
          • negatywny wpływ dymu tytoniowego na układ nerwowy
          • ujemne skutki na rozwój płodu w łonie matki

          Uchronienie dzieci i młodzieży przed wchodzeniem w nałóg palenia papierosów nie jest zadaniem łatwym. To, czy w wieku rozwojowym i dalszym życiu pozostaną oni ludźmi wolnymi od palenia zależy od splotu wielu czynników. Jednak kluczową rolę w zapobieganiu paleniu tytoniu odgrywają rodzice.

          Gdzie zgłosić się po pomoc?

          Ośrodek Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej

          Grudziądz, ul. Waryńskiego

          Klub AA Arka Grudziądz ul.Toruńska 6B - Klub Abstynenta Alicja

           

          Region  AA "KUJAWSKO - POMORSKI"

          85-791 BYDGOSZCZ

          ul. Skarżyńskiego 4

          tel. kontaktowy <?XML:NAMESPACE PREFIX = SKYPE /> 601 456 395 

          Region "KUJAWSKO - POMORSKI" tworzą;

           

          INTERGRUPA "ALFA"

          85-791 BYDGOSZCZ

          ul. Skarżyńskiego 4

          ***

          INTERGRUPA " KOPERNIK"

           87-100 TORUŃ

          ul. Kasztanowa 16 

           [Izba WYTRZEŹWIEŃ]

          Internet : www.aakopernik.ovh.org

          ***

          INTERGRUPA " KUJAWSKA"

           88-100 INOWROCŁAW 

          ***

          INTERGRUPA "ZIEMIA CHEŁMIŃSKA"

          86 - 100 Świecie

          ul. Sądowa 21

          [klasztorek]

          Gabinet terapii odwykowej. Grudziądz, ul. Rydygiera

           

           

      • Kontakt

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogóźnie
        • 56 46 884 11
        • Gabinet dyrektora/sekretariat 56 46 884 11
        • Rogóźno 91A 86-318 Rogóźno Poland
        • grudziądzki, kujawsko-pomorskie
        • /SPRogozno91a/SkrytkaESP
        • Pielęgniarka szkolna Beata Chojnicka Czwartek 9.00 - 11.00 tel. 56 46 870 11
        • Administrator strony Elżbieta Omieczyńska
      • Logowanie